NEDEN ALMANYA’DA EĞİTİM

Top-Ranked Üniversiteler

Uluslararası resmi kayıtlar ve üniversite derecelendirme kuruluşlarının her yıl yapmış olduğu derecelendirmelerde Alman üniversiteleri hep üst sıralarda yer almış ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmişlerdir. Bu üniversitelerin denkliği tüm dünyaca tanındığı gibi, dünya iş pazarında aranırlılık bakımından mezunlarını rakiplerine göre hep ön sıralara taşımıştır. Diğer yandan her biri kendi sektöründe lider olan ve dünyanın dört bir yanına dağılmış devasa Alman firmaları özellikle bu ülkede üniversite eğitimi almış kişileri tercih etmektedirler.  Sunmuş olduğu dünya ortalamasının çok üzerindeki yüksek standart ve teknoloji ile Alman disiplin ve geleneğinin yansıtıldığı Avrupa’nın en köklü ve eski bu üniversiteleri bir taraftan üst düzey akademik program sunarken diğer taraftan uygulama odaklı bir eğitim vermek suretiyle teori ve pratiği bir arada vermek suretiyle kariyer başlangıcında mezunlarına müthiş bir destek sağlamaktadırlar.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde ücretsiz eğitim

Almanya’nın en büyük avantajlarından biri de üniversitelerin ücretsiz oluşudur. Dünya ortalamasının çok üzerinde bir kaliteye sahip böylesi bir eğitimi ücretsiz sunan başka bir ülke maalesef bulunmamaktadır. Bu yönüyle, yüksek eğitim kalitesi sunan diğer ülkelerden farklı olarak Almanya eğitimin bir ticaret aracı olarak kullanılmasından yana değildir. 

Almanya’da üniversitelerde sadece sömestr katkı payı adında üniversiteden üniversiteye değişen her bir sömestr için 200 ile 350 Euro arasında değişen bir ücret alınmaktadır. Bunu üniversite ücreti olarak düşünmemek gerekir. Çünkü üniversiteler almış oldukları bu meblağın çok büyük bir kısmını ulaşım şirketlerine ödemek suretiyle öğrencilerine ücretsiz ulaşım sağlamaktadırlar. Sömestr bileti ile öğrenci bulunduğu eyaletteki tüm şehir içi ve şehir dışı seyahatlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebildiği gibi, hafta içi 19;00 dan sonra hafta sonları ise tüm gün yanlarında bir kişiyi ücretsiz olarak taşıma hakkına sahip olmaktadırlar.

Sayısız lisans ve mastır, doktora seçeneği

Yaklaşık 400 üniversite ve bu üniversitelere bağlı 17.000 bölüm seçeneği ile inanılmaz bir profesyonelliğe sahip Almanya bu konuda da dünyanın bir numaralı ülkesi konumunda. Öğrencilerin bu ülkede ilgi alanlarına uygun bir bölüm bulamamaları neredeyse imkânsız. Özellikle mühendislik, tıp ve eczacılık alanında Alman devletinin eğitime yapmış olduğu devasa yatırımlar ve Mercedes, BMW, Audi, Siemens, Bayer gibi kendi sektöründe lider konumda bulunan daha yüzlerce özel kuruluşların sponsorluğuyla eğitimin hemen her alanında zirvedeki yerini korumaktadır.

Üniversite eğitimi alırken çalışma imkanı

Alman kanunlarına göre yabancı öğrenciler part time çalışma imkanına sahip olup haftada 20 saate kadar ya da bir yılda 120 tam güne kadar çalışma imkanına sahipler. Bu ülkede yabancı öğrencilerin yaklaşık %60’ı çalışarak eğitim hayatlarına devam etmek suretiyle ailelerinden herhangi bir destek almadan yaşamlarını sürdürebilmektedir. Ancak dil eğitimi sırasında öğrencilerin bu haktan faydalanma imkanı bulunmamakla beraber, Türk öğrenciler için bir ayrıcalık yapılarak öğrenci vizesi verilirken aynı zamanda dil eğitimi sırasında öğrencilere resmi tatil günlerinde çalışma izni de verilmektedir. Bu arada iş cenneti olan Almanya’da ilgi ve yeteneğinize uygun iş bulmamanız mümkün değildir.

Gelecek beklentisi

Almanya’dan alınacak mezuniyet derecesi, dünya çapında oldukça değerli ve saygın olup bu üniversitelerden mezun olan kişiler global olarak iş dünyasında yüksek derecede kabul görmenin keyfini yaşamaktadırlar. Mezuniyetin ve kaliteli eğitimin verdiği yüksek kredi nedeniyle mezunlar çok cazip iş teklifleriyle karşı karşıya kalmakta ve meslektaşlarından çok daha yüksek maaşlarla çalışmaktadırlar. Kısacası Almanya eğitimi, her alanda mezunlarına yüksek maaşlı ve kaliteli iş imkanları sağlamaktadır.

Yeni bir dil öğrenme imkânı

Almanya’nın dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olmasıyla doğru orantılı olarak Almanca da Avrupa kıtasında en çok konuşulan ana dildir. Alman firmaları da alanlarında dünya liderleri olup tüm dünyada geniş bir şube ağına sahiptirler. Dolayısıyla Almanca dilini kullanabilme yeteneği insanlara dünyanın her tarafında çalışabilme imkanını sunmaktadır. Diğer taraftan Almancanın dünyanın dört bir yanında konuşulması iletişim imkanını da artırmaktadır.

Çeşitli kültürlerle tanışma ve bir arada yaşama imkânı

Günümüzde Almanya gerek eğitim alanında gerekse çalışma alanında dünyanın her tarafından gelen ulusların bir arada yaşamasına olanak sağlayan bir ülke olması nedeniyle bu Ülkede çok çeşitli kültürler uyum içerisinde bir arada yaşama ve birbirini tanıma imkânı bulmuştur. Dolayısıyla dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanışma gelenek ve alışkanlıklarını tanıma onları ülkelerinde ziyaret etme ya da kendi Ülkenizde misafir etme imkanına sahip bulunmaktasınız.

Zengin bir kültür ve tarih mirası

Almanya çok eski ve zengin bir kültür ve tarihi mirasa sahip olup bu zenginliğin izleri Ülkenin dört bir yanına dağılmıştır. Bu ülke önemli tarihi süreçlerde ve dolayısıyla insanlık tarihinde ana roller oynayarak eşsiz katkılarda bulunduğu gibi tarihi, kültürel ve bilimsel derin izler bırakmıştır. Bu yüzdendir ki Almanya’da eğitim öğrencilere bu tarihi ve kültürel değerlerin izlerini içeren değerli mekanları ziyaret imkânı verecek unutulmayacak hatıralara ilişkin muhteşem hikayelere canlı haliyle ulaşma imkanını verecektir.

Karşılanabilir yaşam maliyeti

Almanya’da yaşam maliyeti oldukça makul olup kişiler maddi durumlarına uygun bir şekilde önceki yaşam tarzlarını çok rahat bir şekilde sürdürebilmek imkanına sahiptirler. Örneğin kişi şehrine göre 300 Euro’dan başlayan özel ev tutma imkanına sahip olduğu gibi, ortalama 200 Euro’ya ortak yaşam alanlarına sahip tek kişilik öğrenci yurtlarından daha ucuz yada daha pahalı öğrenci evlerine kadar çok çeşitli alternatife sahip bulunmaktadır.

Öğrenci vizesi ile Avrupa seyahati

Almanya için alınacak öğrenci vizesi ve oturum izni öğrencilere Schengen bölgesinde herhangi bir izne yada vizeye gerek olmaksızın seyahat imkanı vermektedir.

Schengen BölgesiLüksemburg‘un, Schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan Schengen Antlaşmasını uygulayan yirmi beş Avrupa ülkesinin topraklarını kapsamaktadır. Schengen bölgesi, alan içinde ve dışında seyahat edenler için sınır kontrolleri ile uluslararası seyahat edenler için tek bir devlet gibi ancak herhangi bir iç sınır kontrolü olmadan çalışır. İki AB üyesi devletler (İrlanda ve Birleşik Krallık) istisna olarak kendi istekleri ile Schengen Alanına katılmak istememişlerdir. Schengen Bölgesi şu anda 400 milyon kişi bir nüfusa ve 4.312.099 kilometrekare bir alanı kapsamaktadır.